Rio Olympics 2016 events schedule - week two

Find out when each sport will be live for British viewers

Updated: 
Team GB Rio 2016 Olympic Games Kit Launch

WEEK 2

Day 8 - Saturday 13th August (all times UK BST)

ATHLETICS
1.30pm—4.50 Men's 100m preliminaries from 1.30; round one from 4.00; women's triple jump qualifying from 1.40; women's 3,000m steeplechase round one from 2.05; men's discus final from 2.50; women's 400m round one from 3.00; women's heptathlon, long jump from 3.45; men's 100m round one from 4.00
12 midnight—3.15am Women's heptathlon, javelin from 12 midnight and 1.15; men's pole vault qualifying from 12.20; men's 400m semi-finals from 12.30; men's long jump final from 12.50; women's 100m semi-finals at 1.00; final at 2.35; men's 10,000m final at 1.25; men's 800m semi-finals from 2.05; women's heptathlon, 800m from 2.53

BADMINTON
12 noon—6.00pm Group matches: men's singles and doubles, women's singles and doubles, mixed doubles
7.30pm—10.00 Group matches: men's singles and doubles, women's singles and doubles, mixed doubles
11.30pm—3.00am Group matches: men's singles and doubles, women's singles and doubles, mixed doubles

BASKETBALL
4.15pm—9.15 Women's preliminaries: Australia v Belarus (4.15); Turkey v Brazil (7.30). Men's preliminary match: Argentina v Brazil (6.15)
9.45pm—4.15am Women's preliminary match: Japan v France (9.45). Men's preliminaries: Spain v Lithuania (11.00); Croatia v Nigeria (2.30)

BEACH VOLLEYBALL
3.00pm—4.50am Men's and women's last-16 matches

BOXING
3.00pm—6.00 Men's: flyweight last-32 bouts from 3.00; welterweight quarter-finals from 4.15; heavyweight semi-finals from 4.45; super-heavyweight last-16 bouts from 5.00
9.00pm—12 midnight Men's: flyweight last-32 bouts from 9.00; welterweight quarter-finals from 10.15; heavyweight semi-finals from 10.45; super-heavyweight last-16 bouts from 11.00

CYCLING – TRACK
2.00pm—3.40 Women's keirin: first round at 2.00; repechages at 2.44; men's sprint: last-16 at 2.23; repechages from 3.07; women's team pursuit: semi-finals at 3.17
8.00pm—10.25 Men's sprint: quarter-finals from 8.00; 5th to 12th place deciders 8.18; semi-finals from 9.41; 5th to 8th place deciders 10.17; women's keirin: second round from 8.22; finals from 9.27; women's team pursuit: finals from 8.53

DIVING
8.00pm—9.40 Women's 3m springboard: semi-final

FENCING
1.00pm—6.30 Women's team sabre: last-16 from 1.00; quarter-finals from 2.15; 5th-8th place classification from 3.30; semi-finals from 4.30; play-offs to decide 5th-8th place from 5.45
9.00pm—11.35 Women's team sabre: bronze-medal match at 9.00; final at 10.15

FOOTBALL
5.00pm—4.00am Men's quarter-finals

GOLF
11.30am—8.00pm Men's individual stroke play, round 3

GYMNASTICS
6.00pm—8.30 Men's trampolining: qualification round from 6.00; final from 7.35

HANDBALL
1.30pm—5.00 Men's preliminary matches: Slovenia v Germany (1.30); Croatia v France (3.30)
6.40pm—10.10 Men's preliminary matches: Denmark v Qatar (6.40); Egypt v Brazil (6.40)
11.50pm—3.20 Men's preliminaries: Sweden v Poland (11.50);
Argentina v Tunisia (1.50)

HOCKEY
2.00pm—6.15 Women's Pool B/Pool A matches: Argentina v India (2.00); Netherlands v Germany (4.30)
9.00pm—2.15am Women's Pool A/Pool B matches: South Korea v Spain (9.00); Great Britain v USA (10.00); Australia v Japan (11.30); China v New Zealand (12.30)

ROWING
12.50pm—3.40 Finals: men's single sculls from 12.50; women's single sculls from 1.00; women's eights from 2.40; men's eights from 3.00

SAILING
5.00pm—9.35 Men's: Laser, Finn, 49er, RS:X. Women's: Laser Radial, 49er FX. Mixed Nacra 17

SHOOTING
1.00pm—8.30 Men's 25m rapid-fire pistol qualifications from 1.00; finals from 4.30; men's skeet qualifications from 1.30; finals from 7.00

SWIMMING
2.00am—3.40 Women's 50m freestyle final at 2.00; men's 1500m freestyle final at 2.07; women's 4x100m medley relay final at 2.48; men's 4x100m medley relay final at 2.59

TABLE TENNIS
2.00pm—2.30am Women's team quarter-final matches

TENNIS
4.00pm—12 midnight Women's singles final; bronze-medal matches in the women's singles, men's singles, women's doubles, mixed doubles

VOLLEYBALL
1.30pm—5.20 Men's preliminary matches: Islamic Republic of Iran v Egypt; Argentina v Cuba
7.00pm—10.50 Men's preliminary matches: Poland v Russia; USA v France
12.30am—4.20 Men's preliminary matches: Canada v Mexico; Brazil v Italy

WATER POLO
1.00pm—6.20 Women's preliminary rounds: China v Spain (1.00); Russian Federation v Italy (2.20); Australia v Brazil (3.40); Hungary v USA (5.00)

WEIGHTLIFTING
7.30pm—9.30 Men's 94kg: Group B
11.00pm—1.00am Men's 94kg: Group A; final

Day 9 - Sunday 14th August (all times UK BST)

ATHLETICS
1.00pm—4.45 Women's marathon
12.20am—2.30 Men's high jump qualification from 12.30am; women's 400m semi-finals from 12.35; women's triple jump final from 12.55; men's 100m semi-finals from 1.00; final at 2.25; women's 1500m semi-finals from 1.30; men's 400m final at 2.00

BADMINTON
12 noon—5.30pm Men's and Women's singles, group matches
7.30pm—10.00 Men's and Women's singles, group matches
11.30pm—2.30am Women's singles group matches; mixed doubles quarter-finals

BASKETBALL
4.15pm—6.00 Women's preliminary match: China v USA
6.15pm—9.15 Men's preliminary match: USA v France (6.15). Women's preliminary match: Senegal v Serbia (7.30)
9.45pm—4.15am Women's preliminary: Spain v Canada (9.45). Men's preliminaries: Australia v Venezuela (11.00); Serbia v China (2.30am)

BEACH VOLLEYBALL
8.00pm—9.50 Women's quarter-finals
1.00am—4.50 Women's quarter-finals

BOXING
3.00pm—6.45 Last-16 bouts: women's middleweight at 3.00; men's bantamweight at 3.30; light-welterweight at 4.45. Men's lightweight semi-finals at 4.30; light-heavyweight quarter-finals at 5.45; light-flyweight final at 6.15
9.00pm—12.15am Last-16 bouts: women's middleweight at 9.00; men's bantamweight at 9.30; men's light-welterweight at 10.45. Men's lightweight semi-finals from 10.30; light-heavyweight quarter-finals from 11.45

CYCLING – TRACK
8.00pm—12 midnight Women's sprint 200m time trial: qualifying from 8.00; last-16 from 9.12, 10.51. Men's omnium 15km scratch race at 8.40; 4km individual pursuit at 9.50; elimination race at 11.42. Men's sprint finals at 9.04, 9.42, 10.47

DIVING
8.00pm—9.30 Women's 3m springboard final

FENCING
1.00pm—7.30 Men's team épée: last-16 matches from 1.00; quarter-finals from 2.30; 5th to 8th place classification from 4.00; semi-finals from 5.15; 5th to 8th place deciders from 6.30
9.00pm—11.50 Men's team épée: bronze-medal match from 9.00; final from 10.30
GOLF
11.00am—7.50pm Men's individual stroke play, final day

GYMNASTICS
6.00pm—9.00 Artistic finals: men's floor exercise from 6.00; women's vault from 6.45; men's pommel horse from 7.30; women's uneven bars from 8.15

HANDBALL
1.30pm—5.00 Women's preliminary matches: Montenegro v Brazil (1.30); Sweden v France (3.30)
6.40pm—10.10 Women's preliminary matches: Netherlands v Russia (6.40); Norway v Romania (8.40)
11.50pm—3.20am Women's preliminary matches: Spain v Angola (11.50); Argentina v South Korea (1.50am)

HOCKEY
2.00pm—6.45 Men's quarter-final matches at 2.00, 4.30
10.00pm—2.45am Men's quarter-final matches at 10.00, 12.30am

SAILING
5.00pm—8.45 Medal races in the men's and women's RS:X. Rounds in the men's Finn, 470 and 49er; women's 470; mixed Nacra 17

SHOOTING
1.00pm—6.30 Men's 50m rifle three-position: qualification at 1.00; final at 5.00

SYNCHRONISED SWIMMING
3.00pm—5.15 Women's duet: free routine qualifiers

TABLE TENNIS
2.00pm—5.00 Men's team: quarter-finals
7.00pm—10.00 Men's team: quarter-finals
11.30pm—2.30am Women's team: semi-final

TENNIS
4.00pm—12 midnight Gold-medal matches in the men's singles, women's doubles, mixed doubles

VOLLEYBALL
1.30pm—5.20pm Women's preliminary matches: Serbia v Netherlands (1.30); South Korea v Cameroon (3.35)
7.00pm—10.50 Women's preliminary matches: Italy v Puerto Rico (7.00); USA v China (9.05)
12.30am—4.20 Women's preliminary matches: Japan v Argentina (12.30am); Brazil v Russia (2.35)

WATER POLO
4.50pm—10.10 Men's preliminaries: Montenegro v Spain (4.50); Australia v Greece (6.10)
11.30pm—2.10am Men's preliminaries: USA v Italy (7.30); France v Croatia (8.50) Serbia v Japan (11.30); Brazil v Hungary (12.50am)

WEIGHTLIFTING
11.00pm—1.00am Women's +75kg: Group A final

WRESTLING
2.00pm—5.00 Men's Greco-Roman 59kg qualifiers and eliminations
8.00pm—11.00 Men's Greco-Roman 59kg and 75kg: and 75kg: repechages; bronze-medal matches at 9.00, 10.00; finals at 9.30, 10.30

Day 10 - Monday 15th August (all times UK BST)

ATHLETICS
1.30pm—4.10 Men's triple jump qualifiers from 1.30; women's 200m round one from 1.35; men's 3,000m steeplechase round one from 2.25; women's hammer throw final at 2.40; men's 400m hurdles round one from 2.45; women's 3,000m steeplechase final at 3.15; women's 400m hurdles round one from 3.30
12.15am—2.50 Women's discus qualification from 12.30am and 1.50; men's pole vault final from 12.35; men's 110m hurdles round one from 12.40; women's 400m hurdles, round one from 1.30; men's 800m final at 2.25; women's 400m final at 2.45

BADMINTON
12.30pm—5.30 Men's singles group matches; men's doubles quarter-finals; women's doubles quarter-finals
9.30pm—3.00am Men's singles last-16 matches; women's singles last-16; mixed doubles semi-finals

BASKETBALL
6.15pm—8.00 Men's preliminary match: Nigeria v Brazil
11.00pm—12.45am Men's preliminary match: Spain v Argentina
2.30am—4.15 Men's preliminary match: Lithuania v Croatia

BEACH VOLLEYBALL
8.00pm—9.50 Men's quarter-finals (8.00, 9.00)
3.00am—4.50 Men's quarter-finals (3.00am, 4.00)

BOXING
3.00pm—5.15 Women's lightweight quarter-finals from 3.00; men's flyweight last-16 bouts from 3.30; men's welterweight semi-finals at 4.30; men's middleweight last-16 bouts from 4.45
9.00pm—11.45 Women's lightweight quarter-finals from 9.00; men's flyweight last-16 bouts from 9.30; men's welterweight semi-finals at 10.30; men's middleweight last-16 bouts from 10.45; men's heavyweight final at 11.15

CANOEING
1.00pm—3.30 Canoe sprint heats from 1.00; semi-finals from 2.30: men's kayak singles 1,000m; women's kayak doubles 500m; women's kayak singles 200m; men's canoe singles 1,000m

CYCLING – TRACK
2.00pm—3.20 Women's sprint last-16 races from 2.00; repechages from 2.50. Men's omnium 1km time trial from 2.21. Women's omnium 10km scratch race from 2.59
8.00pm—10.45 Men's omnium flying lap from 8.00; 40km points race from 9.23. Women's sprint 9th to 12th place decider from 8.26. Women's omnium 3km individual pursuit from 8.30; elimination race from 10.17

DIVING
7.15pm—10.45 Men's 3m springboard preliminaries

EQUESTRIAN – DRESSAGE
2.00pm—5.30 Individual grand prix: freestyle

GYMNASTICS
6.00pm—8.25 Men's rings final at 6.00; women's beam final at 6.45; men's vault final at 7.30

HANDBALL
1.30pm—5.00 Men's preliminary rounds: Poland v Slovenia (1.30); Germany v Egypt (3.30)
6.40pm—10.10 Men's preliminaries: France v Denmark (6.40); Sweden v Brazil (8.40)
11.50pm—3.20am Men's preliminary rounds: Croatia v Tunisia (11.50); Qatar v Argentina (1.50)

HOCKEY
2.00pm—6.45Women's quarter-final matches
10.00pm—2.45am Women's quarter-final matches

MARATHON SWIMMING
1.00pm—3.40 Women's 10km swim

SAILING
5.00pm—8.45 Men's 470, 49er and women's 470 and 49er FX races. Men's Laser medal race at 5.00. Women's Laser Radial medal race at 6.00

SYNCHRONISED SWIMMING
3.00pm—5.15 Women's duets: technical routine

TABLE TENNIS
2.00pm—5.00 Women's team: second semi-final
7.00pm—10.00 Men's team: first semi-final matches from 9.00, 10.00; finals at 9.30, 10.30
11.30pm—2.30am Men's team: second semi-final

VOLLEYBALL
1.30pm—5.20 Men's preliminary rounds: Argentina v Egypt; USA v Mexico
7.00pm—10.50 Men's preliminaries: Russian Federation v Islamic Republic of Iran; Poland v Cuba
12.30am—4.20 Men's preliminary rounds: Italy v Canada; Brazil v France

WATER POLO
6.10pm—8.50 Women's quarter-finals
10.20pm—1.00am Women's quarter-finals

WEIGHTLIFTING
7.30pm—9.30 Men's 105kg: Group B final
11.00pm—1.00am Men's 105kg: Group A final

WRESTLING
2.00pm—5.00 Men's Greco-Roman 85kg and 130kg: qualifiers and eliminators
8.00pm—11.00 Men's Greco-Roman 85kg and 130kg: repechages at 8.00; bronze-medal matches from 9.00, 10.00; finals at 9.30, 10.30

Day 11 - Tuesday 16th August (all times UK BST)

ATHLETICS
1.30pm—4.40pm Women's 5,000m round one from 1.30, women's pole vault qualifiers from 1.45, men's triple jump final from 1.50, men's 1500m round one from 2.30, women's 100m hurdles round one from 3.05, women's discus final from 3.30, men's 200m round one from 3.50.
12.15am—2.50 Men's high jump final from 12.30, women's javelin qualifiers from 12.35 and 1.50, men's 110m hurdles semi-finals from 12.40, final at 2.45, women's long jump qualifiers from 1.05 women's 400m hurdles semi-finals from 1.10, men's 400m hurdles semi-finals from 1.35, women's 200m semi-finals from 2.00, women's 1500m final at 2.30

BADMINGTON
12.30pm—4.30 Men's doubles semi-finals 9.30pm—3.00am Women's singles and women's doubles semi-finals quarter-finals and the mixed doubles bronze-medal match

BASKETBALL
3.00pm—8.15 Women's quarter-finals (tip-offs 3.00 and 6.10). Coverage of the opening two matches
10.45pm—4.00am Women's quarter-finals (tip-offs 10.45 and 2.15). Coverage of the concluding two matches

BEACH VOLLEYBALL
8.00pm—9.50 Opening men's and women's 3.00am—4.50 Concluding men's and women's semi-finals, on Copacabana Beach semi-finals, on Copacabana Beach

BOXING
3.00pm—5.15 Quarter-finals: women's flyweight at 3.00, men's bantamweight at 3.30, men's light-welterweight at 4.00, men's super- heavyweight at 4.45. Plus men's light-heavyweight semi-final at 4.30
9.00pm—11.45 Quarter-final bouts: women's flyweight at 9.00, men's bantamweight at 9.30, men's light-welterweight at 10.00, men's super-heavyweight at 10.45. Plus men's light-heavyweight semi-final at 10.30 and men's lightweight final at 11.15

CANOEING
1.00pm—2.40 Canoe sprint finals. Men's canoe single 1,000m from 1.00, and kayak single 1,000m from 2.04. Women's kayak double 500m from 1.16, and kayak single 200m from 1.40. Held at the Lagoa Stadium.

CYCLING
2.00pm—3.50 Women's sprint quarter-finals from 2.00, race for fifth to eighth place at 3.46. Men's keirin round one at 2.18, repechages at 3.25. Women's omnium 500m time trial at 2.57.
8.00pm—10.50 Women's sprint semi-finals from 8.00, finals from 9.44. Women's omnium flying lap at 8.10, 25km points race at 9.05. Men's keirin round two at 8.46, finals from 10.14

DIVING
2.00pm—3.50 Men's 3m springboard semi-final, 9.00pm—11.00 Men's 3m springboard final, staged at the Maria Lenck Aquatic Centre staged at the Maria Lenck Aquatic Centre

EQUESTRIAN
2.00pm—5.00 Coverage of the team showjumping qualification, staged at the Olympic Equestrian Centre

FOOTBALL
5.00pm—7.00 First women's semi-final,
8.00pm—10.00 Second women's semi-final

GYMNASTICS
6.00pm—8.15 Finals of men's parallel bars from 6.00, women's beam from 2.47, women's floor exercise from 6.45, and men's horizontal bars from 7.30.

HANDBALL
2.00pm—2.30am Women's quarter-finals

HOCKEY
4.00pm—11.15pm Men's semi-finals

MARATHON SWIMMING
12 noon—2.30pm Men's 10km race

SAILING
5.00pm—9.30 Coverage of the men's Finn medal race, and races in the men's 49er, women's 49er FX. Plus the medal race in the mixed Nacra 17 at 6.00.

SYNCHRONISED SWIMMING
6.00pm—7.30 Duets free routine final

TABLE TENNIS
3.00pm—6.00 Women's team bronze-medal match

11.00pm—2.30 Women's team final

VOLLEYBALL
2.00pm—4.10am Women's quarter-finals

WATER POLO
3.00pm—9.50 Men's quarter-finals

WRESTLING
2.00pm—5.00 Men's Greco-Roman 66kg and 98kg, qualifiers and eliminators
8.00pm—11.00 Men's Greco-Roman 66kg and 98kg, repechages, bronze-medal matches (9.00) and finals (9.30 and 10.30)

Day 12 - Wednesday 17th August (all times UK BST)

ATHLETICS
1.30pm—5.05pm Decathlon 100m from 1.30, long jump from 2.35, shot put from 4.15. Men's hammer qualification from 1.40. Men's 5,000m round one from 2.05. Women's 800m round one from 2.55. Men's 3,000m steeplechase final from 3.50
9.45pm—3.05am Decathlon high jump from 9.45, 400m from 1.20. Men's javelin qualification from 12.30. Women's 100m hurdles semi-finals from 12.45, final at 2.55. Women's long jump final from 1.15. Men's 200m semi-finals from 2.00. Women's 200m final at 2.30

BADMINTON
12.30pm—5.30 Men's singles quarter-finals and the mixed doubles final. Coverage from the Riocentro Pavilion 4

BASKETBALL (MEN'S) matches
10.45pm—4.00am Men's quarter-finals (tip-offs 10.45 and 2.15). Full coverage of the concluding two matches
3.00pm—8.15 Men's quarter-finals (tip-offs
3.00 and 6.30). Coverage of the first two

BEACH VOLLEYBALL
2.00am—5.30 The women's bronze-medal match (2.00) and the final (4.00), held on Copacabana Beach

BOXING
6.00pm—9.00 Women's lightweight semi-finals from 6.00, women's middleweight quarter-finals from 6.30, men's flyweight quarter-finals from 7.30, and the men's welterweight final at 8.30

CANOEING
1.00pm—3.05 Canoe sprint heats: men's kayak double 1,000m from 1.00, men's canoe single 200m from 1.16, men's kayak double 200m from 1.37, women's kayak single 500m from 1.51. Semi-finals: men's kayak double 1,000m from 2.12, men's canoe single 200m from 2.20, men's kayak double 200m from 2.34, women's kayak single 500m from 2.48.

CYCLING — BMX
5.30pm—7.15 Seeding events in the men's and women's BMX competitions, from the Olympic BMX Centre in Radical Park

DIVING
7.00pm—10.10 Women's 10m platform preliminary round, staged at the Maria Lenck Aquatic Centre

EQUESTRIAN
2.00pm—4.45pm Coverage of the team showjumping finals, staged at the Olympic Equestrian Centre

FOOTBALL
5.00pm—7.00 Coverage of the men's first semi-final, from Maracana in Rio de Janeiro
8.00pm—10.00 Men's second semi-final, from Corinthians Arena in Sao Paulo

GOLF
11.30am—8.00pm First round of the women's individual stroke play

GYMNASTICS
3.00pm—4.30pm Coverage of the first Gala presentation featuring former Olympic and world champions from all disciplines performing routines
7.00pm—8.30pm Coverage of the second Gala presentation, at the Rio Olympic Arena

HANDBALL
2.00pm—7.30pm The first two men's quarter-finals (throw-offs 2.00 and 5.30)
9.00pm—2.30am The last two men's quarter-finals (throw-offs 9.00and 12.30)

HOCKEY
4.00pm—6.15 The first women's semi-final
9.00pm—11.15 The second women's semi-final

SAILING
5.00pm—7.00 The medal races in the men's 470 (5.00) and women's 470 (6.00)

TABLE TENNIS
3.00pm—7.00 The men's team bronze-medal match
11.30pm—2.30am Coverage of the men's team medal match

TAEKWONDO
1.00pm—5.00 Women's -49kg and men's -58kg preliminary round of 16 bouts at the Carioca Arena 3
7.00pm—10.00 Women's -49kg and men's -58kg quarter-finals from 7.00, semi-finals from 9.00.
12 midnight—3.05 Women's -49kg and men's -58kg repechages from 12.00, bronze-medal matches from 1.00, finals from 2.00

VOLLEYBALL
2.00pm—8.00 First two men's quarter- finals (starts at 2.00 and 6.00), at the Maracanazinho
10.00pm—4.15am Last two men's quarter- finals (starts at 10.00 and 2.15), from the Maracanazinho

WATER POLO
3.00pm—5.40 Women's fifth to twelfth place deciders (3.00), first semi-final (4.20)
7.10pm—9.50 Women's fifth to twelfth place deciders (7.10), second semi-final (8.30). Held at the Olympics Aquatic Stadium

WRESTLING
2.00pm—5.00 Women's freestyle -48kg, -58kg and -69kg. Qualifiers and eliminations at Carioca Arena 2
8.00pm—11.00 Women's freestyle -48kg, -58kg and -69kg. Repechages, bronze-medal matches at 8.45, 9.30 and 10.15, finals at 9.05, 9.50 and 10.35.

Day 13 Thursday 18th August (all times UK BST)

ATHLETICS
1.30pm—4.05pm Decathlon 110m hurdles from 1.30, and discus from 2.25 and 3.40. Women's high jump qualification from 2.00. Women's 4x100m round one from 3.20, men's 4x100m round one from 3.40. Men's 400m hurdles final at 4.00.
5.25pm—8.25 Decathlon pole vault, groups A and B
10.35pm—2.35am Decathlon javelin from 10.35 and 11.45, and 1500m from 1.45. Men's shot put final from 12.30. Men's 1500m semi-finals from 12.45. Women's javelin final from 1.10. Women's 800m semi-finals from 1.15. Women's 400m hurdles final at 2.15. Men's 200m final at 2.30.

BADMINTON
12.30pm—5.30 Women's singles semi-finals, women's doubles bronze-medal match and final, and men's doubles bronze-medal match, from the Riocentro Pavilion 4

BASKETBALL
7.00pm—9.00 First women's semi-final 11.00pm—1.00am Second women's semi-final (tip-off 7.00), at the Carioca Arena 1 (tip-off 11.00), at the Carioca Arena 1

BEACH VOLLEYBALL
2.00am—4.50 Men's bronze-medal match (2.00) and final (4.00), at Copacabana Beach

BOXING
6.00pm—8.00 Semi-finals of the women's flyweight at 6.00, men's bantamweight at 6.30, men's middleweight at 7.00, and men's light-heavyweight at 7.30.

CANOEING
1.00pm—2.30 Canoe sprint finals. Men's kayak double 1,000m from 1.00, men's canoe single 200m from 1.08, men's kayak double 200m from 1.32. Women's kayak single 500m from 1.56

CYCLING — BMX
5.30pm—6.35 Men's quarter-finals in the BMX competition, from the Olympic BMX Centre in Radical Park

DIVING
2.00pm—3.30 Women's 10m platform semi-final, at the Maria Lenck Aquatic Centre
8.00pm—9.30 Women's 10m platform final, staged at the Maria Lenck Aquatic Centre

GOLF
11.30am—8.00pm Day two of the women's individual stroke play from the Olympic Golf Course

HANDBALL
7.30pm—9.30 Women's first semi-final
12.30am—2.30 Women's second semi-final

HOCKEY
4.00pm—6.15 The men's bronze-medal match
9.00pm—11.30 The men's final

MODERN PENTATHLON
2.00pm—5.00 Coverage of the women's fencing ranking rounds
6.30pm—9.30 Coverage of the men's fencing ranking rounds, at the Youth Arena

SAILING
5.00pm—7.00 Coverage of the medal races in the women's 49er FX (5.00) and men's 49er (6.00) (Reserve days for men's and women's 470s from 2.00)

SYNCHRONISED SWIMMING
5.00pm—5.45 Team technical routine, from the Maria Lenck Aquatic Centre

TAEKWONDO
1.00pm—5.00 Preliminaries. Women's -57kg from 1.00. Men's -68kg from 1.15
7.00pm—10.00 Women's -57kg quarter-finals from 7.00, semi-finals from 9.00. Men's -68kg quarter-finals from 7.15, semi-finals from 9.15
12 midnight—3.05am Women's -57kg repechages at 12.00, bronze-medal match from 1.00, final at 2.00. Men's -68kg repechages at 12.00, bronze-medal at 1.15, final at 2.15

TRATHLON
3.00pm—5.15 The men's event at Fort Copacabana

VOLLEYBALL
5.00pm—7.00 First women's semi-final, at the Maracanazinho
2.15am—4.15 Second women's semi-final at the Maracanazinho

WATER POLO
3.00pm—5.40 Men's fifth to eighth-place classification (3.00), and first semi-final (4.20)
7.10pm—9.50 Men's fifth to eighth-place classification (7.10), and second semi-final (8.30)

WRESTLING
2.00pm—5.00 Women's freestyle -53kg, -63kg and -75kg qualifiers and eliminations
8.00pm—11.00 Women's freestyle -53kg, -63kg and -75kg repechages from 8.00. 53kg bronze-medal matches from 8.45, final at 9.05. -63kg bronze-medal matches from 9.30, final at 9.50. -75kg bronze-medal matches from 10.15, final at 10.35.

Day 14 - Friday 19th August (all times UK BST)

ATHLETICS
12 noon—4.20 Men's 50km race walk final
6.30pm—8.15 Women's 20km race walk final
12.30am—2.45 12.30am Women's pole vault final; 12.40am women's 4x400m relay, round one; 1.05 men's hammer throw final ; 1.10am men's 4x400m relay, round one; 1.40 women's 5,000m final; 2.14 women's 4x100m relay final; 2.35 men's 4x100m relay final

BADMINTON
12.30pm—5.30 Coverage of the men's singles semi-finals, the women's singles bronze-medal match and final, and the men's doubles final, at the Riocentro Pavilion 4

BASKETBALL
7.30pm—9.00 Men's first semi-final
11.00pm—1.00am Men's second semi-final

BOXING
6.00pm—7.30 Men's semi-finals: fly (52kg) from 6.00; light welter (64kg) from 6.30; super heavy (+91kg) from 7.00
7.30pm—8.45 Women's: middle (75kg) semi-finals from 7.30; light (60kg) final at 8.00

CANOEING
1.00pm—2.45 Canoe sprint, heats: men's K1 200m from 1.00; men's C2 1,000m from 1.21; women's K4 500m from 1.37; men's K4 1,000m from 1.56. Semi-finals: men's K1 200m from 2.07; men's C2 1,000m from 2.21; women's K4 500m from 2.29; men's K4 1,000m from 2.36

CYCLING
5.30pm—7.45 BMX: women's semi-finals from 5.30; final at 7.00. Men's semi-finals from 5.38; final at 7.10

DIVING
7.00pm—10.10 Men's 10m platform preliminaries

EQUESTRIAN
2.00pm—4.00 Jumping: Individual final, round A
5.30pm—6.30 Jumping: Individual final, round B

FOOTBALL
5.00pm—7.00 Women's 9.30pm—11.30 Women's bronze medal match gold medal match

GOLF
11.30am—8.00pm Day three of the women's individual stroke play at the Olympic Golf Course

GYMNASTICS
2.20pm—9.45 Rhythmic: individual all around qualification events at 2.20, 4.15, 6.50, 8.20

HANDBALL
7.30pm—9.30 Men's first semi-final
12.30am—2.30 Men's second semi-final

HOCKEY
4.00pm—6.15 Men's bronze medal match
9.00pm—11.15 Men's gold medal match

MODERN PENTATHLON
2.00pm—5.30 Women's events: swimming from 2.00; fencing from 4.00
7.00pm—8.45 Women's events: riding from 7.00
10.00pm—11.00 Women's events: combined from 10.00

SAILING
2.00pm—9.30 Women's 49er FX skiff

SYNCHRONISED SWIMMING
4.00pm—5.10 Teams free routine final

TAEKWONDO
1.00pm—5.00 Preliminaries: women's -67kg from 1.00; men's -80kg from 1.15
7.00pm—10.00 Women's -67kg quarter-finals from 7.00; semi-finals from 9.00. Men's -80kg quarter-finals from 7.15; semi-finals from 9.15
12 midnight—2.30am Repechages from 12 midnight. Women's -67kg bronze-medal match at 1.00am; final at 2.00. Men's -80kg bronze- medal at 1.15am; final at 2.15

VOLLEYBALL
5.00pm—7.00 Men's first semi-final
2.15am—4.15 Men's second semi-final

WATERPOLO (WOMEN'S)
2.00pm—3.20 Women's play-off for 7th and 8th places
3.20pm—7.30 Women's bronze-medal match (3.20). Play-off for 5th and 6th places (6.10)
7.30pm—8.50 Women's gold medal match

WRESTLING
2.00pm—5.00 Men's freestyle 57kg and 74kg: qualifiers, elimination rounds
8.00pm—11.00 Men's freestyle 57kg and 74kg: repechage rounds from 8.00; bronze-medal matches from 9.00; finals from 9.30

Day 15 - Saturday 20th August (all times UK BST)

ATHLETICS
12.30am—2.40 Women's pole vault final at 12.30am; women's 4x400m relay heats at 12.40, 1.10; men's hammer throw final at 1.05; women's 5,000m final at 1.40; women's 4x100m relay final at 2.15; men's 4x100m relay final at 2.35

BASKETBALL (WOMEN'S)
3.30pm—5.30 Women's bronze-medal
7.30pm—9.30 Women's final match

BOXING
6.00pm—7.15 Finals: women's flyweight (51kg) final at 6.00; men's bantamweight (56kg) final at 6.15; men's middleweight (75kg) final at 7.00

CANOEING
1.00pm—2.00 Canoe sprint finals: men's kayak single (K1) 200m from 1.00; men's canoe double (C2) 1,000m at 1.14; women's kayak four (K4) 500m at 1.32; men's kayak four (K4) 1,000m at 1.49

CYCLING
4.30pm—6.15 Women's mountain bike cross-country final

DIVING
2.00pm—4.50 Men's 10m platform semi-final
8.30pm—9.55 Men's 10m platform final

FOOTBALL (MEN'S)
5.00pm—7.00 Men's bronze medal
9.30pm—11.30 Men's final match

GOLF
11.00am—7.30pm Women's individual stroke play

GYMNASTICS
2.00pm—3.10 Rhythmic: group all around qualification
4.40pm—5.50 Rhythmic: group all around qualification
7.20pm—9.35 Rhythmic: individual all around finals.

HANDBALL (WOMEN'S)
3.30pm—5.30 Women's bronze-medal match
7.30pm—9.30 Women's final

MODERN PENTATHLON
2.00pm—2.30 Men's swimming event
4.00pm—5.30 Men's fencing event
7.00pm—10.20 Men's riding event at 7.00; men's combined event at 10.00

TAEKWONDO
1.00pm—5.00 Preliminaries: women's +67kg from 1.00; men's +80kg from 1.15
7.00pm—10.00 Women's +67kg quarter-finals from 7.00; semi-finals from 9.00. Men's +80kg quarter-finals from 7.15; semi-finals from 9.15
12 midnight—2.30am Women's +67kg bronze-medal match at 1.00am; final at 2.00. Men's +80kg bronze- medal at 1.15am, final at 2.15

TRIATHLON
3.00pm—5.15 Women's final

VOLLEYBALL (WOMEN'S)
5.00pm—7.00 Women's bronze-medal match
2.15am—4.30 Women's final

WATERPOLO (MEN'S)
3.40pm—5.00 Men's play-off for 7th and 8th places
5.00pm—9.50 Men's bronze-medal match (5.00); play-off for 5th and 6th places (8.30)
9.50pm—11.10 Men's gold medal match

WRESTLING
2.00pm—3.55 Men's freestyle 86kg and 120kg: qualifiers from 2.00; eliminations from 2.30
8.00pm—10.45 Men's freestyle 86kg and 120kg: repechage rounds from 8.00; bronze-medal matches from 9.00; finals at 9.30, 10.30

Day 16 - Sunday 21st August (all times UK BST)

ATHLETICS
1.30pm—4.15 Men's marathon

BASKETBALL
3.30pm—5.30 Men's bronze-medal match
7.45pm—10.05 Men's final

BOXING
6.00pm—7.30 Women's middleweight (75kg) final at 6.00; men's flyweight (52kg) final at 6.15; men's light welterweight (64kg) final at 6.30; men's super heavyweight (+91kg) final at 7.15

CYCLING
4.30pm—6.15 Men's mountain bike cross country final

GYMNASTICS
3.00pm—3.25 Rhythmic group all-around final

HANDBALL (MEN'S)
2.30pm—4.30 Men's bronze-medal match
6.00pm—8.00 Men's final

VOLLEYBALL (MEN'S)
1.30pm—3.30 Men's bronze-medal match
5.15pm—7.30 Men's final

WRESTLING
12.30pm—3.15 Men's freestyle 65kg and 97kg: qualifiers from 12.30; eliminations from 1.00
4.45pm—7.00 Men's freestyle 65kg and 97kg: repechage contests from 4.45; bronze-medal matches at 5.35, 6.25; finals at 5.55, 6.45

CLOSING CEREMONY 11:15PM