Rio Olympics 2016 events schedule

Find out when each sport will be live for British viewers

Updated: 
OLYMPICS-RIO/100DAYS-TEAMGB/
Day 1 - Saturday 6th August (all times UK BST)

ARCHERY
1.00pm—3.55 Men's team event: last-16 matches
7.00pm—10.35 Men's team event: quarter-finals (7.00); semi-finals (8.45); bronze-medal play-off (9.40); final (10.10)

BASKETBALL
4.00pm—1.30am Women's preliminary rounds: Turkey v France (4.00); China v Canada (6.15); Brazil v Australia (9.30); Belarus v Japan (11.45)
6.15pm—4.15am Men's preliminary rounds: Australia v France (6.15); China v USA (11.00); Venezuela v Serbia (2.30am)

BEACH VOLLEYBALL
2.00pm—5.50 Men's and women's preliminaries
7.30pm—11.20pm Men's and women's preliminaries
1.00am—4.50 Men's and women's preliminaries

BOXING
3.00pm—5.15 Men's preliminaries: light fly from 3.00; light from 3.45; light heavy from 4.30; heavy at 5.00
9.00pm—11.15 Men's preliminaries: light fly from 9.00; light from 9.45; light heavy from 10.30; heavy at 11.00

CYCLING
1.30pm—7.50 Men's road race

EQUESTRIAN
2.00pm—8.00 Eventing: Individual and team dressage, day 1

FENCING
1.00pm—6.15 Women's epee individual: round of 64 (1.00); round of 32 (2.15); round of 16 (4.30); quarter-finals (5.45)
8.00pm—10.35 Women's epee individual: semi-finals (8.00); bronze medal bout (9.15); final (9.45)

FOOTBALL
7.00pm—4.00am First round: Canada v Zimbabwe (7.00); USA v France (9.00); Germany v Australia (10.00); South Africa v People's Republic of China (11.00); Colombia v New Zealand (12.00); Brazil v Sweden (2.00am)

GYMNASTICS
2.30pm—5.00 Men's artistic: qualification, subdivision 1
6.30pm—9.00 Men's artistic: qualification, subdivision 2
10.30pm—1.00am Men's artistic: qualification, subdivision 3

HANDBALL
1.30pm—3.20am Women's preliminary matches: Norway v Brazil (1.30); Netherlands v France (3.30); Russian Federation v Republic of Korea (6.40); Montenegro v Spain (8.40); Romania v Angola (11.50); Sweden v Argentina (1.50am)

HOCKEY
2.00pm—7.15 Men's pool matches: Argentina v Netherlands (2.00); India v Ireland (3.00); Belgium v Great Britain (4.30)
9.00pm—2.15am Women's pool matches: Argentina v USA (9.00); Great Britain v Australia (12.30am)
10.00pm—1.15am Men's pool matches: Canada v Germany (10.00); Spain v Brazil (11.30)

JUDO
2.00pm—5.00 Men's -60kg and women's -48kg: preliminaries and quarter-final bouts
7.30pm—10.10 Men's -60kg and women's -48kg: semi-final and final bouts

ROWING
12.30pm—5.10 Heats: 12.30 men's singles sculls; 1.30 women's single sculls; 2.30 men's pair; 3.00 women's double sculls; 3.30 men's double sculls; 4.00 men's lightweight four; 4.30 men's quadruple sculls; 4.50 women's quadruple sculls

RUGBY
3.00pm—6.00 Women's pool matches: France v Spain (3.00); New Zealand v Kenya (3.30); Great Britain v Brazil (4.00); Canada v Japan (4.30); USA v Fiji (5.00); Australia v Colombia (5.30)
8.00pm—11.00 Women's pool matches: France v Kenya (8.00); New Zealand v Spain (8.30); Great Britain v Japan (9.00); Canada v Brazil (9.30); USA v Colombia (10.00); Australia v Fiji (10.30)

SHOOTING
12.30pm—3.30 Women's 10m air rifle: qualification (12.30) and finals (2.30)
5.00pm—8.30 Men's 10m air pistol: qualification (5.00) and finals (8.00)

SWIMMING
5.00pm—7.30pm Opening heats
2.00am—3.50am 2.00am men's 400m individual medley final; 2.11 women's 100m butterfly semi-finals; 2.24 men's 400m freestyle final; 2.45 women's 400m individual medley final; 3.06 men's 100m breaststroke semi-finals; 3.19 women's 4x100m freestyle relay final

TABLE TENNIS
1.00pm—4.45pm Men's and women's singles prelims, plus women's singles first round
6.30pm—9.30pm Men's and women's singles first-round matches
11.00pm—2.00am Men's singles first round, plus women's singles second round

TENNIS
2.45pm—12 midnight First-round matches in the men's and women's singles and doubles
10.45pm—3.00am First-round matches in the men's and women's singles and doubles

VOLLEYBALL
1.30pm—5.20 Women's preliminary rounds: Japan v Republic of Korea (1.30); People's Republic of China v Netherlands (3.35)
7.00pm—10.50 Women's preliminary rounds: Brazil v Cameroon (7.00); USA v Puerto Rico (9.05)
12.30am—4.20 Women's preliminary rounds: USA v South Korea (12.30am); Serbia v Italy (2.35)

WATER POLO
1.00pm—3.40 Men's preliminary rounds: Serbia v Hungary (1.00); USA v Croatia (2.20)
3.40pm—6.20 Men's preliminary rounds: Spain v Italy (3.40);
Greece v Spain (5.00)
11.30pm—2.10am Men's preliminary rounds: France v Montenegro (11.30pm);
Brazil v Australia (12.50am)

WEIGHTLIFTING
11.00pm—1.00am Women's 48kg

Day 2 - Sunday 7th August (all times UK BST)

ARCHERY
1.00pm—4.20 Women's team event
7.00pm—11.00 Women's team event: quarter-finals from 7.00; semi-finals from 8.45; bronze-medal play-off at 9.40; final at 10.10

BASKETBALL
4.00pm—1.30am Women's preliminary rounds: USA v Senegal (4.00); Serbia v Spain (6.15); Australia v Turkey (9.30); France v Belarus (11.45)
6.15pm—4.15am Men's preliminary rounds: Brazil v Lithuania (6.15pm); Croatia v Spain (11.00pm); Nigeria v Argentina (2.30am)

BEACH VOLLEYBALL
2.00pm—4.50 Men's and women's preliminary rounds

BOXING
3.00pm—6.00 Last-32 contests: men's light fly (49kg) from 3.00; Men's light heavy (81kg) from 4.30; Round of 16: men's heavy (91kg) from 5.15
9.00pm—12 midnight Last-32 contests: men's light fly (49kg) from 9.00; men's light heavy (81kg) from 10.30; Round of 16: men's heavy (91kg) from 11.15

CANOEING
4.30pm—8.15 Canoe slalom: men's canoe single (C1) heats from 4.30; men's kayak single (K1) heats from 5.20

CYCLING
4.30pm—8.05 Women's road race

DIVING
7.00pm—8.10 Women's synchronised 3m springboard final

EQUESTRIAN
2.00pm—8.00 Eventing: individual and team dressage, day 2

FENCING
1.00pm—6.15 Men's individual foil: matches in the last-64 from 1.00; the last-32 from 2.15; the last-16 from 4.30 and quarter-finals from 5.45
8.00pm—10.35 Men's individual foil: semi-finals from 8.00; bronze-medal play-off at 9.15; and the final at 9.45

GYMNASTICS
1.45pm—5.00 Artistic: first and second sessions in the women's qualifiers
6.45pm—11.00 Artistic: third and fourth sessions in the women's qualifiers
12.30am—2.00 Artistic: final session in the women's qualifiers

HANDBALL
1.30pm—5.00 Men's preliminary rounds: Croatia v Qatar (1.30); Sweden v Germany (3.30)
6.40pm—10.10 Men's preliminary rounds: Denmark v Argentina (6.40); Poland v Brazil (8.40)
11.50pm—3.20am Men's preliminary rounds: France v Tunisia (11.50); Slovenia v Egypt (1.50am)

HOCKEY
2.00pm—7.15 Women's pool matches: New Zealand v Republic of Korea (2.00); Japan v India (3.00); Netherlands v Spain (4.30); People's Republic of China v Germany (5.30)
9.00pm—2.15am Men's pool matches: Great Britain v New Zealand (9.00); Canada v Germany (10.00); Brazil v Belgium (11.30); Australia v Spain (12.30am)

JUDO
2.00pm—5.00 Men's -66kg and women's -52kg:
7.30pm—10.10 Semi-finals in the men's -66kg and women's -52kg preliminaries, quarter-final bouts from 7.30; bronze-medal play-offs from 8.40; finals at 9.20

ROWING
12.30pm—4.30 Heats and repechages: 12.30 men's single sculls; 1.00 women's single sculls; 1.30 men's pair; 1.40 women's double sculls; 1.50 men's double sculls; 2.00 men's lightweight four; 2.10 women's pair; 2.40 women's lightweight double sculls; 3.20 men's lightweight double sculls, 4.00 men's four

RUGBY
3.00pm—6.00 Women's pool matches: Spain v Kenya (3.00); New Zealand v France (3.30; Brazil v Japan (4.00); Canada v Great Britain (4.30); Fiji v Colombia (5.00); Australia v USA (5.30)
8.00pm—9.00 Women's ninth to 12th placing: matches at 8.00, 8.30
9.00pm—11.00 Women's quarter-finals: matches at 9.00, 9.30, 10.00, 10.30

SHOOTING
1.00pm—4.00 Women's 10m air pistol: qualification from 1.00; finals from 3.00
1.00pm—6.00 Men's trap: qualification from 1.30
1.00pm—8.30 Women's trap: qualification from 1.00; finals from 7.00

SWIMMING
5.00pm—7.15 Second day of heats
2.00am—4.15 2.00am women's 100m butterfly final; 2.08 men's 200m freestyle semis; 2.24 women's 100m breaststroke semis; 2.47 men's 100m breaststroke final; 2.55 women's 400m freestyle final; 3.06 men's 100m backstroke semis; 3.29 women's 100m backstroke semis; 3.42 men's 4x100m freestyle relay final

TABLE TENNIS
1.00pm—4.00 Second round: women's singles from 1.00, men's singles from 2.00
5.30pm—8.30 Second round: women's singles from 5.30; men's singles from 6.30
10.00pm—2.00am Third round: women's singles from 10.00; men's singles from 12 midnight

TENNIS
2.45pm—8.30 First round: men's and women's singles; plus men's, women's doubles
3.00pm—12 midnight First round: men's and women's singles; plus men's, women's doubles
10.45pm—3.00am First round: men's and women's singles; plus men's, women's doubles

VOLLEYBALL
1.30pm—5.20 Men's preliminaries: Italy v France (1.30); Brazil v Mexico (3.35)
7.00pm—10.50 Men's preliminaries: Poland v Egypt (7.00); USA v Canada (9.05)
12.30am—4.20 Men's preliminaries: Russian Federation v Cuba (12.30am); Argentina v Islamic Republic of Iran (2.35)

WEIGHTLIFTING
2.00pm—4.00 Men's 56kg group B
4.30pm—9.30 Women's 53kg:
11.00pm—1.00am Men's 56kg group B from 4.30; group A from 7.30

Day 3 - Monday 8th August (all times UK BST)

ARCHERY
1.00pm—9.40 Men's and women's individual events: last-64; last-32 matches

BASKETBALL
4.00pm—1.30am Women's preliminary rounds: Spain v USA (4.00); Canada v Serbia (6.15); Japan v Brazil (9.30); Senegal v China (11.45)
6.15pm—4.15am Men's preliminary rounds: Serbia v Australia (6.15); USA v Venezuela (11.00); France v China (2.30am)

BEACH VOLLEYBALL
2.00pm—4.50am Men's and women's preliminaries

BOXING
3.00pm—6.00 Men's light flyweight (49kg), welterweight (69kg), middleweight (75kg) heavyweight (91kg) preliminaries
9.00pm—12 midnight Men's welterweight (69kg) and middleweight (75kg) preliminaries

CANOEING SLALOM
4.30pm—7.55 Men's canoe double (C2) heats at 4.30; women's kayak single (K1) heats at 5.10; men's canoe double (C2) heats at 6.20; women's kayak single (K1) heats at 7.00

EQUESTRIAN EVENTING
2.00pm—7.00 Eventing: individual and team cross country

DIVING
7.00pm—8.15 Men's 10m synchronised platform final

FENCING
1.00pm—5.05 Women's sabre individual: round of 64 (from 1.00); round of 32 (from 2.00); round of 16 (from 3.35); quarter-finals (from 4.40)
8.00pm—10.35 Women's sabre individual: semi-finals (from 8.00); bronze medal match (9.15); final (9.45)

GYMNASTICS
8.00pm—11.00 Men's artistic team final

HANDBALL
1.30pm—5.00 Women's preliminaries: Republic of Korea v Sweden (1.30); France v Russian Federation (3.30)
6.40pm—10.10 Women's preliminaries: Spain v Norway (6.40); Brazil v Romania (8.40)
11.50pm—3.20am Women's preliminaries: Argentina v Netherlands (11.50); Angola v Montenegro (1.50am)

HOCKEY
2.00pm—3.45 Women's pool matches: Australia v USA (2.00); New Zealand v Germany (5.30);
3.00pm—6.15 Men's pool matches: Germany v India (3.00); Canada v Argentina (4.30)
9.00pm—2.15am Women's pool matches: Netherlands v Republic of Korea (9.00); India v Great Britain (10.00); Spain v China (11.30); Australia v Japan (12.30am)

JUDO
2.00pm—5.00 Men's -73kg and women's -57kg: 7.30pm—10.10 Men's -73kg and women's -57kg: elimination bouts; quarter-finals (from 2.00) repechage matches, semi-finals (from 7.30), bronze medal matches (from 8.40); finals (9.20)

ROWING
12.30pm—3.10 Semi-finals: 12.30 men's singles sculls; 3.50 women's single sculls. Repechage: 1.10 women's pair; 1.20 women's double sculls; 2.00 men's quadruple skulls; 2.10 women's quadruple sculls; 2.20 men's four. Heats: 2.10 women's eight; 2.40 men's eight

RUGBY
4.30pm—7.30 Women's matches to decide placings 5-12 (from 4.30); semi-finals at 6.30, 7.00
9.30pm—12 midnight Women's matches to decide placings 5-8 (from 9.30); bronze medal match at 10.30; final at 11.00

SAILING
5.00pm—7.40 Men's and women's windsurfing; men's laser and women's laser radial

Day 4 - Tuesday 9th August (all times UK BST)

ARCHERY
1.00pm—4.55 Men's and women's individual events: last-64; last-32 matches
7.00pm—9.40 Men's and women's individual events: last-64; last-32 matches

BASKETBALL
4.15pm—11.30 Women's preliminary rounds: Australia v France (4.15); Brazil v Belarus (7.30); Turkey v Japan (9.45)
6.15pm—4.15am Men's preliminary rounds: Spain v Brazil (6.15); Lithuania v Nigeria (11.00); Argentina v Croatia (2.30am)

BEACH VOLLEYBALL
2.00pm—11.20am Men's and women's preliminaries

BOXING
3.00pm—5.15 Men's preliminaries: lightweight (60kg), middleweight (75kg), super-heavyweight (+91kg)
9.00pm—11.15 Men's preliminaries: lightweight (60kg), middleweight (75kg), super-heavyweight (+91kg)

CANOE SLALOM
5.30pm—8.10 Men's canoe single (C1): semi-finals from 5.30; final at 7.10

DIVING
7.00pm—8.10 Women's 10m synchronised platform final

EQUESTRIAN EVENTING
2.00pm—7.25 Eventing: individual and team showjumping finals

FENCING
1.00pm—6.15 Men's individual epee: matches in the last-64 from 1.00; last-32 from 2.15; last-16 from 4.30; quarter-finals from 5.45
8.00pm—10.30 Men's individual epee: semi-finals from 8.00, bronze-medal play-off at 9.15; final at 9.45

FOOTBALL
8.00pm—10.00 Women's first round: Germany v Canada (8.00); Australia v Zimbabwe (8.00)
10.00pm—1.00am Women's first round: Columbia v USA (10.00); New Zealand v France (11.00)
1.00am—4.00 Women's first round: South Africa v Brazil (1.00am); People's Republic of China v Sweden (2.00am)

GYMNASTICS
8.00pm—10.15 Women's artistic: team final

HANDBALL
1.30pm—5.00 Men's preliminary rounds: Qatar v France (1.30); Germany v Poland (3.30)
6.40pm—10.10 Men's preliminary rounds: Tunisia v Denmark (6.40); Brazil v Slovenia (8.40)
11.50pm—3.20am Men's preliminary rounds: Egypt v Sweden (11.50); Argentina v Croatia (1.50am)

HOCKEY
2.00pm—4.45 Men's pool matches: New Zealand v Spain (2.00);
Argentina v India (3.00)
4.30pm—7.15 Men's pool matches: Germany v Ireland (4.30);
Netherlands v Canada (5.30)
10.00pm—2.15am Men's pool matches: Brazil v Great Britain (10.00); Belgium v Australia (12.30am)

JUDO
2.00pm—5.00 Men's -81kg and women's -63kg: elimination rounds, quarter-finals
7.30pm—10.10 Men's -81kg and women's -63kg: repechage bouts from 7.30; semi-finals from 7.30; bronze medal play-offs from 8.40; finals from 9.20

ROWING
12.30pm—3.50 Men's single sculls quarter-finals at 12.30; women's single sculls quarter-finals at 1.10; men's pair semi-finals at 1.50; women's double sculls semi-finals at 2.10; men's double sculls semi-finals at 2.40; men's lightweight four semi-finals at 2.40; women's lightweight double sculls semi-finals at 3.10; men's lightweight double sculls semi-finals at 3.30

RUGBY
3.00pm—6.00 Men's pool matches: Australia v France (3.00); South Africa v Spain (3.30); Great Britain v Kenya (4.00); New Zealand v Japan (4.30); USA v Argentina (5.00); Fiji v Brazil (5.30)
8.00pm—11.00 Men's pool matches: Australia v Spain (8.00); South Africa v France (8.30); Great Britain v Japan (9.00); New Zealand v Kenya (9.30); USA v Brazil (10.00); Fiji v Argentina (10.30)

SAILING
5.00pm—7.40 Men's and women's windsurfer races; men's one-person laser; one-person finn; women's one-person laser radial

SHOOTING
1.00pm—8.45 Women's 25m pistol: qualification precision from 1.00; qualification raid from 4.00; finals from 7.30

SWIMMING
5.00pm—6.45 Heats
2.00am—4.10 2.00am men's 100m freestyle semi-finals; 2.13 women's 200m freestyle final; 2.22 men's 200m butterfly final; 2.31 women's 200m butterfly semi-finals,; 2.57 men's 200m breaststroke semi-finals; 3.23 women's 200m individual medley final; 3.32 men's 4x200m freestyle relay final

TABLE TENNIS
2.00pm—6.00 Women's singles quarter-finals
8.00pm—10.00 Men's singles quarter-finals
12.30am—2.30 Men's singles quarter-finals

TENNIS
2.45pm—8.30 Men's singles second round, quarter-finals; women's singles third round; women's doubles second round, quarter-finals
3.00pm—12 midnight Men's singles, women's singles, women's doubles
10.45pm—3.00am Men's singles second round, quarter-finals; women's singles third round; women's doubles second round, quarter-finals

VOLLEYBALL
2.00pm—4.50 Men's and women's preliminary matches

WATER POLO
1.00pm—3.40 Women's preliminary rounds: People's Republic of China v Hungary (1.00); Italy v Brazil (2.20)
3.40pm—6.20 Women's preliminary rounds: Spain v USA (3.40); Russian Federation v Australia (5.00)

WEIGHTLIFTING
2.00pm—6.00 Men's 69kg Group B from 2.00, women's 63kg from 4.30
7.30pm—9.30 Women's 63kg Group A final
11.00pm—1.00am Men's 69kg Group A final

Day 5 - Wednesday 10th August (all times UK BST)

ARCHERY
1.00pm—4.55 Individual events: 7.00pm—10.55 Individual events: men's and women's last-64, last-32 men's and women's last-64, last-32

BASKETBALL
4.15pm—8.00 Preliminary rounds: women's China v Spain(4.15); men's Serbia v France (6.15)
7.30pm—11.30 Women's preliminary rounds: USA v Serbia (7.30); Senegal v Canada (9.45)
11.00pm—4.15am Men's preliminary rounds: Australia v USA (11.00); Venezuela v China (2.30am)

BEACH VOLLEYBALL
2.00pm—4.50 Men's and preliminaries

BOXING
3.00pm—6.00 Men's light fly quarterfinals from 3.00; bantam round of 32 from 3.30; light welter round of 32 from 4.15; light heavy round of 16 from 5.00; heavy quarterfinals from 5.30
9.00pm—12 midnight Men's light fly quarterfinals from 9.00; bantam round of 32 from 9.30; light welter round of 32 from 10.15; light heavy round of 16 from 11.00; heavy quarterfinals from 11.30

CANOE – SLALOM
5.30pm—8.15 Slalom: men's kayak (K1) semi-finals from 5.30; final at 7.15

CYCLING – ROAD
12.30pm—5.20 Individual time trials: women's from 12.30; men's from 4.00

DIVING
8.00pm—9.15 Men's synchronised 3m springboard final

EQUESTRIAN – DRESSAGE
2.00pm—8.00 Dressage: Team Grand Prix, day 1

FENCING
12.30pm—8.00 Women's individual foil: 12.30pm round of 64; 1.10 round of 32; 3.00 round of 16; 4.00 quarters. Men's individual sabre: 4.45 round of 64; 5.15 round of 32; 6.45 round of 16; 7.40 quarter-finals
9.30pm—1.35am Women's individual foil: 9.30pm semi-finals; 11.30 bronze-medal play-off; 12.15am final. Men's Individual sabre: 10.30 semi-finals; 11.50 bronze-medal play-off; 12.45am final

FOOTBALL
5.00pm—7.00 Men's Group D, first round: Algeria v Portugal; Argentina v Honduras
8.00pm—10.00 Men's Group C, first round: Germany v Fiji; Republic of Korea v Mexico
11.00pm—1.00am Men's Group B, first round: Japan v Sweden; Columbia v Nigeria
2.00am—4.00 Men's Group A, first round: Denmark v Brazil; South Africa v Iraq

GYMNASTICS
8.00pm—10.45 Men's artistic: individual all-around final

HANDBALL – WOMENS
1.30pm—5.00 Women's preliminary rounds: Brazil v Spain (1.30); Romania v Montenegro (3.30)
6.40pm—10.10 Women's preliminary rounds: Russia Federation v Sweden (6.40);
Norway v Angola (8.40)
11.50pm—3.20am Women's preliminary rounds: Netherlands v Republic of Korea (11.50); France v Argentina (1.50am)

HOCKEY
2.00pm—4.45 Women's pool: Spain v New Zealand (2.00); India v Australia (3.00)
4.30pm—7.15 Women's pool: Germany v Republic of Korea (4.30); Great Britain v Argentina (5.30)
9.00pm—11.45 Women's pool: US v Japan (9.00); China v Netherlands (10.00)
11.30pm—2.15am Men's pool: New Zealand v Brazil (11.30); Great Britain v Australia (12.30am)

JUDO
2.00pm—5.00 Men's -90kg and women's -70kg: elimination rounds, quarter-final bouts
7.30pm—10.10 Men's -90kg and women's -70kg: repechage bouts, semi-finals, finals at 9.20

ROWING
12.30pm—4.40 Women's pair semis 12.30; lightweight double sculls semis — women's 12.50; men's 1.10; men's four semis 1.30; eight repechage — women's 1.50; men's 2.00; quadruple sculls final — men's 2.10; women's 2.30; single sculls semis — men's 3.20; women's 3.40; lightweight double sculls finals — women's 4.00, 4.20; men's 4.10, 4.30; women's pair final 4.40

RUGBY
3.00pm—6.00 Men's pool matches: France v Spain (3.00); 8.00pm—11.00Men's placing 9-12 matches at 8.00, South Africa v Australia (3.30); Kenya v Japan (4.00); New Zealand 8.30; quarterfinals at 9.00, 9.30, 10.00, 10.30 v Great Britain (4.30); Argentina v Brazil (5.00); Fiji v USA (5.30)

SAILING
5.00pm—7.35 Men's one-person Laser, one-person Finn, two-person 470. Women's one-person Laser Radial, two-person 470. Plus mixed multihull Nacra 17

SWIMMING
5.00pm—7.00 Heats
2.00am—4.30 Men's 200m breaststroke final at 2.00am; women's 100m freestyle semis at 2.09; men's 200m backstroke semis at 2.22; women's 200m butterfly final at 2.48; men's 100m freestyle final at 2.57; women's 200m breaststroke semis at 3.05; men's 200m individual medley semis at 3.21, women's 4x200m freestyle relay final at 3.47

TABLE TENNIS
2.00pm—4.00 Women's singles: semi-finals
12.30am—2.45 Women's singles: bronze-medal match at 12.30am; final at 1.30

TENNIS
2.45pm—8.30 Men's singles third round; women's singles quarter-finals; men's doubles semi-finals; women's doubles quarter-finals
3.00pm—12 midnight Men's and women's singles; men's and women's doubles; mixed doubles
10.45pm—3.00am Men's singles third round; women's singles quarter-finals; men's doubles semi-finals; women's doubles quarter-finals; mixed doubles first round

VOLLEYBALL
1.30pm—5.20 Women's preliminaries: People's Republic of China v Puerto Rico (1.30); Italy v Netherlands (3.35)
7.00pm—10.50 Women's preliminary matches: USA v Serbia (7.00); Russian Federation v Cameroon (9.05)
12.30am—4.20 Women's preliminary matches: Republic of Korea v Argentina (12.30am); Brazil v Japan (2.35)

WATER_POLO
1.00pm—6.20 Men's preliminary rounds: Australia v Japan (1.00); Greece v Hungary (2.20); France v USA (3.40); Montenegro v Italy (5.00)
11.30pm—2.10am Men's preliminary rounds: Brazil v Serbia (11.30); Spain v Croatia (12.50am)

WEIGHTLIFTING
2.00pm—6.00 Men's 77kg Group B from 2.00; Women's 69kg Group B from 4.30
7.30pm—9.30 Women's 69kg Group A final
11.00pm—1.00am Men's 77kg Group A final

Day 6 - Thursday 11th August (all times UK BST)

ARCHERY
1.00pm—2.45 Women's individual event: matches in the last-16
7.00pm—9.10 Women's individual event: quarter-finals from 7.00; semi-finals from 7.55; bronze-medal match at 8.26; final at 8.44

BADMINTON
12 noon—6.00 Group play: men's and women's singles and doubles, plus mixed doubles
7.30pm—10.00 Group play: men's and women's singles and doubles, plus mixed doubles
11.30pm—3.00am Group play: men's and women's singles and doubles, plus mixed doubles

BASKETBALL
4.15pm—8.00 Women's preliminaries: Belarus v Turkey (4.15).
Men's prelimins: Brazil v Croatia (6.15)
7.30pm—11.30 Women's preliminary rounds: France v Brazil (7.30); Japan v Australia (9.45)
11.00pm—4.15am Men's preliminary rounds: Nigeria v Spain (11.00); Lithuania v Argentina (2.30am)

BEACH VOLLEYBALL
2.00pm—4.50am Men's and preliminaries

BOXING
3.00pm—6.00 Men's bantam and light welter, round of 32 from 3.00; men's welter and light heavy round of 16 from 4.30
9.00pm—12 midnight Men's bantam and light welter, round of 32 from 9.00; men's welter and light heavy round of 16 from 10.30

CANOE — SLALOM
4.30pm—8.00 Men's canoe double (C2) semi-finals at 4.30; final at 6.15. Women's kayak (K1) semi-finals at 5.15; final at 7.00

CYCLING — TRACK
8.00pm—10.45 Opening day: Men's team sprint qualifiers from 8.00; semi-finals; bronze medal match; final at 10.21. Women's team pursuit qualifiers from 8.19. Men's team pursuit qualifiers from 9.23

EQUESTRIAN — DRESSAGE
2.00pm—8.00 Team dressage: Grand Prix, day 2

FENCING
1.00pm—7.30 Women's team epee: round of 16 from 1.00;
9.00pm—11.50 Women's team epee: quarter-finals from 2.30; play-offs for fifth to eighth places from bronze-medal match at 9.00; final at 10.30 4.00; semi-finals from 5.15

GOLF
11.30am—8.00pm Men's individual stroke play

GYMNASTICS
8.00pm—10.10 Artistic: women's individual all-around final

HANDBALL
1.30pm—5.00 Men's preliminary matches: Tunisia v Qatar (1.30); Poland v Egypt (3.30)
6.40pm—10.10 Men's preliminary matches: Denmark v Croatia (6.40); Brazil v Germany (8.40)
11.50pm—3.20am Men's preliminary matches: Slovenia v Sweden (11.50); France v Argentina (1.50am)

HOCKEY
2.00pm—4.45 Men's pool: Netherlands v India (2.00); Ireland v Canada (3.00)
4.30pm—7.15 Men's pool: Argentina v Germany (4.30); Spain v Belgium (5.30)
9.00pm—11.45 Women's pool: USA v India (9.00); Australia v Argentina (10.00)
11.30pm—2.15am Women's pool: Germany v Spain (11.30);
Japan v Great Britain (12.30am)

JUDO
2.00pm—5.00 Men's -100kg and women's -78kg: elimination rounds, quarter-finals
7.30pm—10.10 Men's -100kg and women's -78kg: repechage contests and semi-finals from 7.30; bronze-medal play-offs from 8.40; finals at 9.20

ROWING
12.30pm—3.40 12.30 men's pair final; 12.40 women's double sculls final; 12.50 men's double sculls final; 1.00 men's lightweight four final; 1.10 men's single sculls semi-finals; 1.30 women's single sculls semi-finals. 2.00 men's pair final; 2.20 women's double sculls final; 2.40 men's double sculls final; 3.00 men's lightweight four final

RUGBY
4.30pm—7.30 Men's placing matches at 4.30, 5.00, 5.30, 6.00; semi-finals at 6.30, 7.00
9.30pm—12 midnight Men's placing match 7-8 at 9.30; 5-6 at 10.00; bronze medal match at 10.30; final at 11.00

SAILING
5.00pm—7.40 Men's and women's windsurfing; men's one-person Finn; men's and women's two-person dinghy 470; mixed multi-hull Nacra 17

SHOOTING
1.00pm—5.30 Women's 50m rifle 3 positions qualification from 1.00; finals at 4.00

SWIMMING
5.00pm—8.00 Heats 2.00am—3.55 2.00 men's 50m freestyle semi-finals; 2.11 women's 200m breaststroke final; 2.22 men's 200m backstroke final; 2.48 women's 200m backstroke semi-finals; 2.57 men's 200m individual medley final; 3.16 women's 100m freestyle final; 3.34 men's 100m butterfly semi-finals

TABLE TENNIS
2.00pm—4.00 Men's singles: 12.30am—2.45 Men's singles: semi-finals bronze-medal match at 12.30am; final at 1.30

TENNIS
4.00pm—12 midnight Men's singles quarter-finals; women's singles semi-finals; women's doubles semi-finals; mixed doubles quarter-finals

VOLLEYBALL
1.30pm—5.20 Men's preliminaries: Islamic Republic of Iran v Cuba (1.30); Russian Federation v Egypt (3.35)
7.00pm—10.50 Men's preliminaries: Poland v Argentina (7.00); Canada v France (9.05)
12.30am—4.20 Men's preliminaries: Italy v Mexico (12.30am); Brazil v USA (2.35)

WATER POLO
1.00pm—3.40 Women's preliminaries: Russian Federation v Brazil (1.00); Italy v Australia (2.20)
3.40pm—6.20 Women's preliminaries: People's Republic of China v USA (3.40); Spain v Hungary (5.00)

Day 7 - Friday 12th August (all times UK BST)

ARCHERY
1.00pm—2.45 Men's individual
7.00pm—9.10 Men's individual event: event: matches in the last-16 quarter-finals from 7.00; semi-finals from 7.55; bronze-medal match at 8.26; final at 8.44

ATHLETICS
1.30pm—5.10 1.30/2.55 men's discus qual; 1.35 heptathlon 100m hurdles; 2.05 women's shot put qual; 2.10 men's 800m heats; 2.50 heptathlon high jump; 3.10 women's 10,000m final; 3.55 women's 100m prelims
6.30pm—8.10 Men's 20km race
12.20am—3.25 12.30am women's 1500m qual; 12.35 women's heptathlon, shot put qual; 12.40 women's hammer throw qual; 1.05 men's 400m qual; 1.20 men's long jump qual; 2.00 women's shot put final; 2.05 women's heptathlon, 200m; 2.10 women's hammer throw qual; 2.40 women's 100m qual

BADMINTON
12 noon—6.00pm Women's and men's singles group matches; men's, women's and mixed doubles group matches
7.30pm—10.00 Women's and men's singles group matches; men's, women's and mixed doubles group matches
11.30pm—3.00am Women's and men's singles group matches; men's, women's and mixed doubles group matches

BASKETBALL
4.15pm—6.00 Women's prelims: Serbia v China (4.15)
6.15pm—8.00 Men's prelims: China v Australia (6.15)
7.30pm—11.30 Women's prelims: Canada v USA (7.30); Spain v Senegal (9.45)
11.00pm—4.15am Men's prelims: USA v Serbia (11.00); France v Venezuela (2.30)

BEACH VOLLEYBALL
3.00pm—4.50am Men's and women's last-16 matches

BOXING
3.00pm—5.45 Women's: last-16 bouts in flyweight from 3.00; in lightweight from 3.30. Men's: light flyweight semi-finals from 4.00; lightweight quarter-finals from 4.30; last-16 middleweight from 5.00
9.00pm—11.45 Women's: last-16 bouts in flyweight from 9.00; in lightweight from 9.30. Men's: lightweight quarter-finals from 10.00; last-16 middleweight from 10.30

CYCLING — TRACK
8.00pm—11.10 Women's team sprint: qualifying from 8.00; first round from 9.17; finals from 10.00. Men's sprint, 200m time trial: qualifying from 8.14; round one from 9.30; repechages from 10.08. Men's team pursuit: first round from 8.52; finals from 10.20

DIVING
7.30pm—10.30 Women's 3m springboard preliminary round

EQUESTRIAN
2.00pm—8.40pm Dressage Grand Prix, day 3: second individual qualifier; team final

FENCING
1.00pm—7.30 Men's team foil: last-16 from 1.00; quarter-finals from 2.30; 5th-8th place classification from 4.00
9.00pm—11.50 Men's team foil: bronze-medal match at 9.00; final at 10.30 semi-finals from 5.15; 5th-8th place play-offs from 6.30

FOOTBALL
5.00pm—7.00 Women's quarter-final: Group G winners v a third-placed team (kick-off 5.00)
8.00pm—10.00 Women's quarter-final: Group E runners-up v Group F runners-up (kick-off 8.00)
11.00pm—1.00am Women's quarter-final: Group F winners v Group G runners-up (kick-off 11.00)
2.00am—4.00 Women's quarter-final: Group E winners v a third-placed team (kick-off 2.00)

GOLF
11.30am—8.00pm Men's individual stroke play, round 2
GYMNASTICS
6.00pm—8.30 Women's trampolining: qualification round from 6.00; final from 7.35

HANDBALL
1.30pm—5.00pm Women's preliminary matches: Angola v Brazil (1.30); Sweden v Netherlands (3.30)
6.40pm—10.10 Women's preliminary matches: Romania v Spain (6.40); Montenegro v Norway (8.40)
11.50pm—3.20am Women's preliminary matches: Russia v Argentina (11.50); South Korea v France (1.50)

HOCKEY
2.00pm—7.15 Women's Pool A matches: South Korea v China (2.00); New Zealand v Netherlands (3.00). Men's Pool B matches: India v Canada (4.30); Germany v Netherlands (5.30)
9.00pm—2.15am Men's Pool A/B matches: Great Britain v Spain (9.00); Belgium v New Zealand (10.00); Ireland v Argentina (11.30); Australia v Brazil (12.30)

JUDO
2.00pm—5.00 Men's +100kg and women's preliminary and quarter-final bouts 7.30pm—10.10 Men's +100kg and women's +78kg: +78kg: repechages and semi-finals from 7.30; bronze-medal play-offs from 8.40; finals at 9.20

ROWING
12.30pm—3.15 Finals: men's single sculls at 12.30, 12.50; women's single sculls at 12.40, 1.00; women's lightweight double sculls at 1.10, 2.00; men's lightweight double sculls at 1.20, 2.20; women's pair at 1.30, 2.40; men's four at 1.40, 3.00

SAILING
5.00pm—7.40pm Men's: RS:X, Laser, 470, 49er. Women's: RS:X, Laser Radial, 470, 49er FX

SHOOTING
1.00pm—7.30 Men's 50m rifle prone qualification (1.00); women's skeet qualification (1.00); men's skeet qualification (2.30); men's 50m rifle prone finals (3.00); men's 25m rapid fire pistol qualification (4.15); women's skeet finals (7.00)

SWIMMING
5.00pm—7.35 Heats: women's 50m freestyle; men's 1500m freestyle; men's and women's 4x100m medley relays
2.00am—3.30 2.00 women's 200m backstroke final; 2.09 men's 100m butterfly final; 2.17 women's 800m freestyle final; 2.41 men's 50m freestyle final; 2.58 women's 50m freestyle semi-finals

TABLE TENNIS
2.00pm—5.00 Women's team first-round matches
7.00pm—10.00 Women's team first-round matches
11.30pm—2.30am Men's team first-round matches

TENNIS
4.00pm—12 midnight Men's singles semi-finals; mixed doubles semi-finals; men's doubles bronze-medal match; final

VOLLEYBALL
1.30pm—5.20 Women's preliminary rounds: China v Serbia (1.30); Argentina v Cameroon (3.35)
7.00pm—10.50 Women's preliminary rounds: USA v Italy (7.00); Netherlands v Puerto Rico (9.05)
12.30am—4.20 Women's preliminary rounds: Russia v Japan (12.30); Brazil v South Korea (2.35)

WATER POLO
1.00pm—5.00 Men's preliminary rounds: Hungary v Japan (1.00); Croatia v Italy (2.20); USA v Montenegro (3.40)
11.30pm—3.30am Men's preliminary rounds: Greece v Brazil (11.30); Spain v France (12.50); Serbia v Australia (2.10)

WEIGHTLIFTING
2.00pm—6.00 Men's 85kg Group B; Women's 75kg Group B preliminaries
7.30pm—9.30Women's75kg Group A: final
11.00—1.00am Men's 85kg Group A: final