Full list of nominees for the TVChoice Awards 2016


Tom Hiddleston will face off against Peter Capaldi for the best actor honour at the TVChoice Awards.

The London-born star of The Night Manager will battle it out with Doctor Who's Scottish lead for the prize, which will be announced at a ceremony in London this September.

Tom Hiddleston in The Night Manager (BBC/The Ink Factory/Des Willie)

More than 200,000 readers took part in the first round of voting.

Here is the full list of nominees.

Best drama series

Michelle Dockery and Matthew Goode in Downton Abbey

Downton Abbey (ITV)
Happy Valley (BBC1)
Line Of Duty (BBC2)
Peaky Blinders (BBC2)

Best actor

Doctor Who played by Peter Capaldi (BBC)

Peter Capaldi, Doctor Who (BBC1)
Jim Carter, Downton Abbey (ITV)
Tom Hiddleston, The Night Manager (BBC1)
Cillian Murphy, Peaky Blinders (BBC2)

Best actress

Happy Valley star Sarah Lancashire (Red Productions/BBC)

Sarah Lancashire, Happy Valley (BBC1)
Laura Carmichael, Downton Abbey (ITV)
Suranne Jones, Doctor Foster (BBC1)
Helen McCrory, Peaky Blinders (BBC2)

Best family drama

Miranda Hart in Call The Midwife (BBC)

Call The Midwife (BBC1)
Casualty (BBC1)
Doctor Who (BBC1)
The Durrells (ITV)

Best new drama

The cast of War And Peace including Lily James, James Norton and Gillian Anderson (Mitch Jenkins/Kaia Zak/BBC)

War & Peace (BBC1)
Doctor Foster (BBC1)
Marcella (ITV)
The Night Manager (BBC1)

Best daytime show

This Morning's Phillip Schofield and Holly Willoughby (ITV)

This Morning (ITV)
The Chase (ITV)
Loose Women (ITV)
Pointless (BBC1)

Best entertainment show

BBC One host Graham Norton (BBC)

The Graham Norton Show (BBC1)
8 Out Of 10 Cats Does Countdown (C4)
Ant & Dec's Saturday Night Takeaway (ITV)
Celebrity Juice (ITV2)

Best international show

Lena Headey in Game Of Thrones (Helen Sloan/HBO)

Game Of Thrones (Sky Atlantic)
The Big Bang Theory (E4)
Outlander (Amazon Prime Video)
The Walking Dead (Fox)

Best reality show

Big Brother 2016's Emma Willis and Rylan-Clark Neal (Channel 5)

Celebrity Big Brother (C5)
Bear Grylls: Mission Survive (ITV)
I'm a Celebrity... Get Me Out Of Here! (ITV)
The Only Way Is Essex (ITVBe)

Best comedy

Linda Robson, Pauline Quirke and Lesley Joseph star in Birds Of A Feather (ITV)

Birds Of A Feather (ITV)
Benidorm (ITV)
Russell Howard's Good News (BBC2)
Stella (Sky1)

Best talent show

David Walliams, Alesha Dixon, Amanda Holden and Simon Cowell on Britain's Got Talent (ITV)

Britain's Got Talent (ITV)
The Great British Bake Off (BBC1)
Strictly Come Dancing (BBC1)
The X Factor (ITV)

Best lifestyle show

Popular show Gogglebox   (Channel 4)

Gogglebox (C4)
Antiques Roadshow (BBC1)
DIY SOS: The Big Build (BBC1)
Tattoo Fixers (E4)

Best factual Show

Paul O'Grady (Daniel Leal-Olivas/PA)

Paul O'Grady: For The Love Of Dogs (ITV)
24 Hours In A&E (C4)
One Born Every Minute (C4)
The Supervet (C4)

Best Food Show

Mary Berry (Shine TV/BBC)

Mary Berry's Foolproof Cooking (BBC2)
Saturday Kitchen (BBC1)
Gino's Italian Escape: Islands In The Sun (ITV)
Sunday Brunch (C4)

Best soap actor

EastEnders' Danny Dyer (Jack Barnes/BBC)

Danny Dyer as Mick Carter, EastEnders (BBC1)
Steve McFadden as Phil Mitchell, EastEnders (BBC1)
Danny Miller as Aaron Dingle, Emmerdale (ITV)
Jack P Shepherd as David Platt, Coronation Street (ITV)

Best soap actress

EastEnders' Lacey Turner (BBC)

Lacey Turner as Stacey Fowler, EastEnders (BBC1)
Paula Lane as Kylie Platt, Coronation Street (ITV)
Jennifer Metcalfe as Mercedes McQueen, Hollyoaks (C4)
Lucy Pargeter as Chas Dingle, Emmerdale (ITV)

Best soap newcomer

Coronation Street's Shayne Ward (ITV)

Shayne Ward as Aidan Connor, Coronation Street (ITV)
Gemma Atkinson as Carly Hope, Emmerdale (ITV)
Riley Carter Millington as Kyle Slater, EastEnders (BBC1)
Isobel Steele as Liv Flaherty, Emmerdale (ITV)

Best soap

Coronation Street logo (Peter Byrne/PA)

Coronation Street (ITV)
EastEnders (BBC1)
Emmerdale (ITV)
Hollyoaks (C4)

Viewers have until Friday July 8 to cast their votes at www.tvchoicemagazine.co.uk.